Testosteron odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie każdego organizmu. Problemy zaczynają się zwykle wtedy, kiedy jego poziom jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Skutkiem zaburzeń poziomu testosteronu w organizmie są problemy z włosami. Włosy zaczynają się nadmiernie przerzedzać oraz wypadać, co może prowadzić do wyłysienia.
Czym jest testosteron?
Głównym hormonem płciowym męskim jest właśnie testosteron. Nie jest to oczywiste, jednak warto wiedzieć o tym, że kobiety również produkują ten hormon. W ich przypadku jednak jest on wytwarzany dziesięć razy mniej niż u mężczyzn. W każdym organizmie występuje kilka rodzajów testosteronu i nie każdy z nich odpowiada za porost oraz nadmierne wypadanie włosów. Testosteron zwany wolnym nie ma żadnego powiązania z białkami w organizmie i odpowiada jedynie za połączenie się z receptorami testosteronu, co umożliwia wchłonięcie go przez komórki. Z kolei dihydrotestosteron to druga forma testosteronu, który występuje w organizmie. Produkowany jest on przez specjalne enzymy znajdujące się głównie w okolicach włosów i na skórze. To właśnie jego nadmiar odpowiada zwykle za osłabienie mieszków włosowych. Konsekwencją tego działania jest znaczne osłabienie cebulek włosów, przerzedzenie ich oraz całkowite wypadanie. Niestety z czasem doprowadzić to może do całkowitej utraty włosów.
Jak testosteron wpływa na włosy?
Włosy rosną na głowie dzięki specjalnym mieszkom włosowym, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Każdy mieszek odpowiada za porost pojedynczego włosa. Zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie wiąże się zwykle z wytwarzaniem dihydrotestosteronu. Z kolei testosteron łączy się z określonymi białkami i negatywnie wpływa na cebulki włosów. Zmniejsza ich rozmiar, co zaburza cały proces cyklu życia włosa. Włosy przechodzą przez poszczególne cykle życia, które powtarzają się na ogół co pięć lat. Mieszki włosów po przejściu trzech kolejno następujących po sobie faz wypadają, a w miejscu starego włosa wyrasta nowy. Działanie nadmiernej ilości testosteronu zaburza cały proces i można zauważyć na głowie widoczne przerzedzone włosy. Z drugiej strony jednak warto pamiętać o tym, że zbyt niski poziom testosteronu również źle wpływa na włosy. Niski poziom hormonu negatywnie działa na włosy powodując ich wypadanie. Z czasem przykrą konsekwencją takiego stanu może być całkowite wyłysienie. Dzieje się tak dlatego, że osoby, które mają niski poziom testosteronu zwykle mają tyle samo DHT co osoby z jego nadmiarem.
Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?
Łysienie typu androgenowego spowodowane zaburzeniem występowania testosteronu jest najczęstszą przyczyną łysienia w przypadku wielu mężczyzn, a także kobiet. Najczęściej wpływ na to mają uwarunkowania genetyczne oraz problemy związane z hormonami. Leczenie takiego rodzaju łysienia nie należy do najłatwiejszych. Jednak podjęcie się kuracji dość szybko może zahamować proces łysienia. Do grupy leków, które skutecznie działają na problemy związane z nadmiernym wypadaniem włosów, należą finasteryd, biotyna oraz witaminy z grupy B.