Hirsutyzm jest to schorzenie, które objawia się występowaniem nadmiernego owłosienia u kobiet w miejscach, w których zwykle ono nie występuje. Bardzo często jest to spowodowane zaburzeniami hormonów w organizmie oraz uwarunkowaniami genetycznymi.
Co to jest hirsutyzm?
Hirsutyzm uznawany jest za chorobę, która powoduje występowanie nadmiernego owłosienia u kobiet. W trakcie hirsutyzmu włosy pojawiają się w dużych ilościach w miejscach, które są typowe dla owłosienia męskiego. Za główną przyczynę choroby uznaję się zbyt duży poziom męskich hormonów w organizmie. Wśród męskich hormonów, które wywołują hirsutyzm, zalicza się androgeny. Stosowanie leków o działaniu androgenowym może mieć również wpływ na rozwinięcie się choroby. Istnieją jednak przypadki kobiet, u których hirsutyzm jest dziedziczony genetycznie. Wśród charakterystycznych objaw schorzenia wymienia się zwykle wzrost sztywnych oraz ciemnych włosów w miejscach na całym ciele, w których kobiety zwykle ich nie mają. Do takich miejsc zalicza się na przykład twarz, klatka piersiowa, brzuch, plecy oraz pośladki.
Jak wygląda przebieg hirsutyzmu?
Hirsutyzm może występować w różnych formach oraz mieć różne postacie. Schorzenie może przybrać łagodną formę w postaci delikatnego meszku na twarzy lub prezentować się w formie wyraźnego oraz ciemnego owłosienia na różnych częściach ciała. Bardzo często wraz z hirsutyzmem występuje trądzik oraz łojotok. Z tą dolegliwością zmaga się około 8% kobiet. Zwykle są to kobiety, które mają zaburzony poziom męskich hormonów w organizmie lub mają specyficzne predyspozycje genetyczne. Hirsutyzm spowodowany jest także zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych na androgeny. Przyjmowanie niektórych leków może także być przyczyną występowania nadmiernego owłosienia. W trakcie zauważenia niepokojących objawów powinno się jak najszybciej udać do lekarza w celu podjęcia leczenia. Leczenie hirsutyzmy polega na uregulowaniu poziomu androgenów występujących w organizmie.
Jak leczyć hirsutyzm?
Hirsutyzm jest to choroba, którą da się leczyć. W tym celu należy udać się do lekarza na specjalne konsultacje. W trakcie badania bardzo ważne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz dokładna analiza badań, aby ustalić konkretną przyczynę schorzenia. Zwykle leczenie hirsutyzmu polega na wyrównaniu poziomu męskich hormonów w organizmie. W tym celu stosuje się specjalne leki antyandrogenowe. Takie leki występują w formie doustnych tabletek. Dodatkowo podczas trwania leczenia nadmierna ilość włosów usuwana jest metodą mechaniczną. Dobór odpowiedniej metody jest dopasowywany właściwie pod pacjenta oraz przyczynę występowania choroby. Na efekty leczenia trzeba poczekać około 6 miesięcy. Jest to ściśle uzależnione od trwania cyklu życia włosa.
Hirsutyzm a depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań na pozbycie się zbędnego owłosienia. Usuwanie owłosienia domowymi sposobami może okazać się mało skuteczne. Zabieg depilacji laserowej przynosi długotrwałe rezultaty oraz jest bezpieczny. Warto pamiętać o tym, że schorzenie może wymagać wykonania serii zabiegów.